
0.37 Carat Genuine Morganite and White Diamond 14K Rose Gold Ring
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.12 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.25 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.17 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 6.10 MM |
| Metal: | 14K Rose Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.12 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 39 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridal Ring |
| Total Qty Of Stones: | 40 |
| Total Stone Wt: | 0.37 ctw |
| Width: | 13.46 MM |
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.12 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.25 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.17 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 6.10 MM |
| Metal: | 14K Rose Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.12 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 39 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridal Ring |
| Total Qty Of Stones: | 40 |
| Total Stone Wt: | 0.37 ctw |
| Width: | 13.46 MM |
Original: $760.00
-65%$760.00
$266.00Description
Specifications:
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.12 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.25 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.17 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 6.10 MM |
| Metal: | 14K Rose Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Morganite |
| Stone 1 Carat: | 0.25 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Heart |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.12 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 39 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridal Ring |
| Total Qty Of Stones: | 40 |
| Total Stone Wt: | 0.37 ctw |
| Width: | 13.46 MM |























