
0.51 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.05 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.46 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.23 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 9.14 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 0.46 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.05 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bypass Ring |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 0.51 ctw |
| Width: | 15.75 MM |
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.05 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.46 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.23 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 9.14 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 0.46 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.05 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bypass Ring |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 0.51 ctw |
| Width: | 15.75 MM |
Original: $685.00
-65%$685.00
$239.75Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | I |
| Diamond Wt: | 0.05 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 0.46 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.23 |
| Height: | 3.56 MM |
| Length: | 9.14 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 0.46 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 4.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.05 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 16 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.80mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bypass Ring |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 0.51 ctw |
| Width: | 15.75 MM |























