
1 / 9
+4
14K White Gold 3/8 Cttw Heart-Shaped Diamond Classic Solitaire 18" Pendant Necklace (H-I Color, VS2-SI1 Clarity)
An elegant heart-shaped diamond is the brilliant focal point of this solitaire necklace for her. Set in 14K white gold, the diamond suspends from an 18-inch cable chain that secures with a spring ring. The simplicity of a perfect diamond will outlast every other piece you own. A brilliantly cut heart shaped diamond emanates pure elegance and love in its gold setting. Goes with anything you care to pair it with รขโฌโ another reason why you'll never want to take this one off. This sweet necklace makes a perfect Valentine's Day gift, or as a way to remember someone close to your heart. It's a classic and feminine piece she'll want to show off every day.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 5 x 6 x 12 |
| Design Style: | Solitaire Heart Pendant Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | F-G |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Heart |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.4 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.4 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 12 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 5 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.4 |
| W (mm): | 6 |
An elegant heart-shaped diamond is the brilliant focal point of this solitaire necklace for her. Set in 14K white gold, the diamond suspends from an 18-inch cable chain that secures with a spring ring. The simplicity of a perfect diamond will outlast every other piece you own. A brilliantly cut heart shaped diamond emanates pure elegance and love in its gold setting. Goes with anything you care to pair it with รขโฌโ another reason why you'll never want to take this one off. This sweet necklace makes a perfect Valentine's Day gift, or as a way to remember someone close to your heart. It's a classic and feminine piece she'll want to show off every day.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 5 x 6 x 12 |
| Design Style: | Solitaire Heart Pendant Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | F-G |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Heart |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.4 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.4 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 12 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 5 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.4 |
| W (mm): | 6 |
Select Metal
Select Size
Select Total Carat Weight
From $1,569.00
14K White Gold 3/8 Cttw Heart-Shaped Diamond Classic Solitaire 18" Pendant Necklace (H-I Color, VS2-SI1 Clarity)โ
$1,569.00
Description
An elegant heart-shaped diamond is the brilliant focal point of this solitaire necklace for her. Set in 14K white gold, the diamond suspends from an 18-inch cable chain that secures with a spring ring. The simplicity of a perfect diamond will outlast every other piece you own. A brilliantly cut heart shaped diamond emanates pure elegance and love in its gold setting. Goes with anything you care to pair it with รขโฌโ another reason why you'll never want to take this one off. This sweet necklace makes a perfect Valentine's Day gift, or as a way to remember someone close to your heart. It's a classic and feminine piece she'll want to show off every day.
Specifications:
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 5 x 6 x 12 |
| Design Style: | Solitaire Heart Pendant Necklace |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | F-G |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Heart |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.4 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.4 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 12 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 5 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 0.4 |
| W (mm): | 6 |























