
14K White Gold Plated 1.11 Carat Genuine Black Sapphire and White Diamond .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Finish: | 14K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.11 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.41 |
| Height: | 5.00 MM |
| Length: | 14.80 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Black |
| Stone 1: | Black Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.01 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 4 |
| Total Stone Wt: | 1.11 ctw |
| Width: | 5.50 MM |
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Finish: | 14K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.11 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.41 |
| Height: | 5.00 MM |
| Length: | 14.80 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Black |
| Stone 1: | Black Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.01 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 4 |
| Total Stone Wt: | 1.11 ctw |
| Width: | 5.50 MM |
Original: $78.00
-65%$78.00
$27.30Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Finish: | 14K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.11 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.41 |
| Height: | 5.00 MM |
| Length: | 14.80 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Black |
| Stone 1: | Black Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.01 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 4 |
| Total Stone Wt: | 1.11 ctw |
| Width: | 5.50 MM |























