
14k Yellow Gold Braided Herringbone Chain (3.20 mm)
This item will be shipped on next business day!
This Braided Herringbone chain is beautifully crafted in 14k yellow gold with a high polish finish & closes with a lobster clasp. This stunning piece is a classic everyday wear for anyones collection. Available in 16 inches, 18 inches and 20 inches in length.Specifications:
| Adjustable Size: | Herringbone |
| Chain Type: | Herringbone |
| Clasp: | Lobster Clasp |
| LineItemType: | Gold |
| MetalContent: | 14K |
| RhodiumPolish: | No |
| StyleName: | Herringbone |
| Width: | 0.13 in |
This item will be shipped on next business day!
This Braided Herringbone chain is beautifully crafted in 14k yellow gold with a high polish finish & closes with a lobster clasp. This stunning piece is a classic everyday wear for anyones collection. Available in 16 inches, 18 inches and 20 inches in length.Specifications:
| Adjustable Size: | Herringbone |
| Chain Type: | Herringbone |
| Clasp: | Lobster Clasp |
| LineItemType: | Gold |
| MetalContent: | 14K |
| RhodiumPolish: | No |
| StyleName: | Herringbone |
| Width: | 0.13 in |
Description
This item will be shipped on next business day!
This Braided Herringbone chain is beautifully crafted in 14k yellow gold with a high polish finish & closes with a lobster clasp. This stunning piece is a classic everyday wear for anyones collection. Available in 16 inches, 18 inches and 20 inches in length.Specifications:
| Adjustable Size: | Herringbone |
| Chain Type: | Herringbone |
| Clasp: | Lobster Clasp |
| LineItemType: | Gold |
| MetalContent: | 14K |
| RhodiumPolish: | No |
| StyleName: | Herringbone |
| Width: | 0.13 in |























