
IGI Certified 2.01 Carat Genuine Brown Diamond Center and 0.29cttw White Diamond 18K Yellow Gold Pendant (2.30cttw)
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 2.30 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.93 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 22.86 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Brown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.01 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 9.10x6.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 64 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 65 |
| Total Stone Wt: | 2.30 ctw |
| Width: | 12.45 MM |
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 2.30 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.93 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 22.86 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Brown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.01 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 9.10x6.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 64 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 65 |
| Total Stone Wt: | 2.30 ctw |
| Width: | 12.45 MM |
Original: $12,715.00
-65%$12,715.00
$4,450.25Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 2.30 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.93 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 22.86 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Brown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.01 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 9.10x6.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 64 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 65 |
| Total Stone Wt: | 2.30 ctw |
| Width: | 12.45 MM |























