
IGI Certified 2.02 Carat Genuine Brown Diamond Center and 0.22cttw White Diamond 18K Yellow Gold Ring (2.24cttw)
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 2.24 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.69 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 7.87 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Brown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.02 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 7.30x6.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.22 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 28 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 29 |
| Total Stone Wt: | 2.24 ctw |
| Width: | 19.56 MM |
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 2.24 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.69 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 7.87 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Brown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.02 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 7.30x6.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.22 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 28 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 29 |
| Total Stone Wt: | 2.24 ctw |
| Width: | 19.56 MM |
Original: $11,245.00
-65%$11,245.00
$3,935.75Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 2.24 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.69 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 7.87 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Brown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.02 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 7.30x6.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.22 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 28 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 29 |
| Total Stone Wt: | 2.24 ctw |
| Width: | 19.56 MM |























