
IGI Certified 4.02 Carat Genuine Light Yellow Diamond Center and 0.36cttw White Diamond 18K White Gold Ring (4.38cttw)
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond 1 Color: | U-V |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 4.38 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.46 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | 18K White Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 4.02 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.36 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 4.38 ctw |
| Width: | 20.83 MM |
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond 1 Color: | U-V |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 4.38 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.46 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | 18K White Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 4.02 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.36 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 4.38 ctw |
| Width: | 20.83 MM |
Original: $59,232.00
-65%$59,232.00
$20,731.20Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond 1 Color: | U-V |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 4.38 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.46 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | 18K White Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 4.02 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.36 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 4.38 ctw |
| Width: | 20.83 MM |























